Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve Bıyık Ekimi

Saç ekimi teknolojisinin ulaştığı boyut sakal ve bıyıklarda gerçekleşen dökülmelere karşı da sağlıklı ve kesin sonuç alıcı bir şekilde uygulanabilmektedir. Sakal ve bıyık erkek estetiği için en az saçlar kadar önemli birer aksesuardırlar. Sağlıklı sakal ve bıyıklara sahip olmak erkekler için hem iyi görünmenin bir yolu hem de istedikleri taktirde görünümlerinde değişiklik yapabilmenin önemli aracıdırlar. Sakal ve bıyık estetiği ergenlik yılları itibariyle erkekler için son derece önemli bir yer işgal etmektedir.

Özellikle ülkemizde sakal ve bıyık estetiği son derece önem taşımaktadır, uluslararası saç cerrahisi derneği verileri de ülkemizde bu alanda gerçekleştirilen müdahalelerin gün geçtikçe artmakta olduğunu gözler önüne sermektedir.

Sakal ve Bıyık Dökülmesinin Nedenleri?

Sakal bölgesinde bulunan kılların kalınlığı ve gürlüğü büyük oranda genlerin kontrolü altındadır. Ergenlik dönemini takip eden üç yıl içerisinde erkek bedeninde sakallar gelişimini tamamlayarak ideal haline kavuşmaktadır. Taşıdığımız genler neticesinde sakal ve bıyık gelişiminin eksik kalması söz konusu olabileceği gibi zamanla ortaya çıkabilecek kimi hormonsal bozukluklar da sakallarımızın karakteristiğinin değişmesine neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemimizin zamanla zayıflaması özellikle yüzümüzde bulunan tüylerin dökülmesine neden olabilmektedir, aynı şekilde kimi cilt rahatsızlıkları da yüzümüzde bölgesel kıl kaybına neden olabilmektedir. Tıpkı saçlarımızda olduğu gibi bu kayıpları engelleyebilecek bir ilaç henüz geliştirilmemiş olduğundan sakal ve bıyık ekimi güncel olarak bu sorunun tek çözümü durumundadır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Sakal ve bıyık ekimi bedensel gelişimini tamamlamış, sakal ve bıyıklarının kalitesinden, yoğunluğundan memnun olmayan erkek bireylere uygulanabilmektedir. Müdahale tüm sakal ve bıyık bölgesine uygulanabileceği gibi lokal hasarlı bölgelere de uygulanabilmektedir.

Müdahale Nasıl Gerçekleştirilir?

Sakal ve bıyık ekimi bedeninde sağlıklı kıl kökü bulunan her erkeğe uygulanabilmektedir. Sakal ve bıyık ekimi için genellikle kulak arkasında bulunan ince saç telleri tercih edilmektedir. Saç ekiminde olduğu gibi verici bölgeden alınan kıl kökleri sorunlu bölgeye taşınarak operasyon gerçekleştirilir. Müdahale verici bölgenin tıraş edilerek kıl köklerinin alınması şeklinde uygulanabileceği gibi, tıraşsız ekim yapılması da hastanın inisiyatifi ve doktorunun yönlendirmesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Müdahale Sonrası Süreç Nasıl İşlemektedir?

Müdahale sonrasında oluşan kabuklanmalar saç ekiminin aksine bir iki gün içerisinde tamamen iyileşmektedir, cildiniz bir hafta sonra operasyon öncesi görünümüne kavuşmuş olacaktır. Sakal ve bıyık ekimi sonrası hastanın herhangi bir ağrı hissetmesi söz konusu olmayacaktır. Operasyondan sekiz hafta kadar sonra, saç ve bıyık ekimi sonucunu net olarak göstermeye başlayacaktır. On hafta sonra ise müdahale öncesi arzu edilen görünüm gerçekleşmiş olacaktır. Sakal ve bıyık ekimi sonrası ekim yapılan bölgedeki kıllar yüzünüzün geneli ile son derece uyumlu olacak, çıplak gözle fark edilebilecek bir görünüm farkı oluşması söz konusu olmayacaktır.