Robot Teknolojisi ve Saç Ekimi

Robot Teknolojisi

Saç ekimi uygulamalarında ilk kez 2008 senesinde tanıtılan Artas saç ekim robotu, oldukça ustalık gerektiren bir uygulama olan saç ekiminde cerraha yardımcı olmak, saç ekimi operasyonlarının süresini kısaltmak için tasarlanmıştır.

Bilindiği gibi saç ekimi uygulaması sağlıklı saç köklerinin verici bölgeden toplanması ve kellik söz konusu olan alana ekilmesi şeklinde gerçekleşmektedir, saç köklerinin tek tek toplanması ve doğru açı ve yoğunlukta ekilmesi oldukça ustalık ve deneyim gerektiren bir uygulamadır. Saç ekim robotu hem bu uygulamanın süresini kısaltan hem de daha az deneyim sahibi cerrahların da operasyonu sağlıklı bir şekilde yürütmesini sağlayan cerrahi teknoloji ürünüdür.

Saç Ekiminde Robot Teknolojisi Uygulaması

Robotun saç ekimindeki görevi esasen sağlıklı saç köklerinin otomatik olarak toplanması ve robot teknolojisinin sağladığı avantajlar kullanılarak kellik bulunan bölgeye manuel olarak ekilmesidir.

Robotik saç ekiminde saç köklerinin arasındaki boşluk, saçların uzama yönü ve ekilme açıları robot tarafından hesaplanır, ekim yapılacak alanı özel büyüteci sayesinde 10.000 kata kadar büyütebilen robot, yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleme sistemi ile cerrahı ekim sırasında yönlendirmektedir. Aynı şekilde saçın çıkış yönü, derinliği ve saç kökleri arasında bulunması gereken mesafe robot tarafından tespit edilebilmektedir.

Robotik Saç Ekiminin Avantajlar ve Dezavantajları

Robotik saç ekimi saç köklerinin toplanması ve ekimi esnasında sağladığı kolaylıklar ile operasyondan alınacak sonucun sağlıklı olma olasılığına doğrudan katkı sunmaktadır. Aynı şekilde robotik saç ekimi teknolojisi ile gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerinin süresi daha kısa sürmektedir.

Robotik saç ekiminde, sağlıklı bölgeden toplanan saç köklerinde kayıp oranı yüzde 10’a kadar çıkabilmektedir.  Bu oran manuel toplanan saç köklerinde yüzde 4, 5 oranında gerçekleşmektedir. Robotun sadece koyu renge sahip saç köklerini algılayabilmesi, açık saç rengine sahip hastalarda robotik saç ekimi uygulamasının mümkün olmasını engellemektedir.

Robotik Saç Ekimi İşleminde Cerrahın Rolü

Robotik saç ekimi işleminde saç köklerinin toplanacağı alan robot tarafından dairesel kesitler yapılarak tespit edilir ve toplama işlemi elle gerçekleştirilir. Aynı şekilde ekim sırasında da robotun hesapladığı ekim alanı, saç köklerinin mesafesi, saçların uzama yönü, ekim açısı robot tarafından hesaplanıyor olsa da deneyimli bir cerrahın süzgecinden geçerek uygulanmaktadır.

Robotik saç ekiminde hasta ve doktor arasında müdahale öncesi yapılacak görüşme, hastanın alacağı yeni görünüm ve ihtiyaç duyduğu ekim alanı ile ilgili sağlıklı görüş alışverişi yapılması, müdahale öncesi ve sonrası fotoğrafları aracılığıyla saç ekiminden beklentilerin ortaklaştırılması son derece önem taşımaktadır. Hem işlem öncesi hem de işlem sırasında deneyimli bir cerrah ile bu sürecin yönetilmesi arzu ettiğiniz saçlara erişiminizi daha olanaklı kılacaktır.

Robot teknolojisi saç ekiminde cerrahların hata payının en aza indiriyor olsa da toplama ve ekim alanına dair robotun sunduğu olanakların deneyimli bir cerrahın süzgecinden geçmesi, ekim sırasında cerrahın el becerilerinin gelişkinliği, müdahalenin sağlıklı sonuçlanmasında en önemli etken olacaktır.