PRP Yöntemi

Prp Yöntemi

Saç ekimi tedavisinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte uygulanma sıklığı artan prp yöntemi saç ekiminde uygulanan alternatif bir tedavi yoludur. Prp (Platelet Rich Plasma) yöntemi temel olarak insan kanının içerisinde bulunan trombositlerin ayrıştırılması ve ilaç haline getirilerek vücuda enjekte edilmesidir. Bu yöntem saçların seyrekleştiği alanda bulunan saç köklerini güçlendirmek için kullanılabileceği gibi, saç ekimi sonrası yaraların çabuk iyileşmesi ve ekilen saç köklerinin bedene daha hızlı uyum sağlaması için de uygulanabilmektedir.

Prp yöntemi tamamen bilimsel yöntemlere dayanmaktadır. Deneysellik içermeyen ve FDA onaylı olan bu tedavi yöntemi saç tedavisi dışında birçok alanda da uygulanabilmektedir.

Prp Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Hastadan alınan bir tüp kan özel bir işleme tabi tutularak trombositleri ayrıştırılır ve prp plazması elde edilir. Kan alma ve plazmanın hazırlanması işlemi yaklaşık yarım saat sürmektedir. Daha sonra elde edilen trombositten zengin plazma enjektör vasıtasıyla saç köklerine enjekte edilmektedir. Enjekte işlemi 10 dakika kadar sürmekte, kafa derisinde küçük acılar yaşanmasına sebep olabilmektedir. İşlem sonrası günlük hayata kolayca dönülmekte, müdahalenin günlük yaşantıya herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Prp uygulaması saç ekimi öncesinde ya da sonrasında uygulanabildiği gibi saç ekimi sırasında da uygulanabilmektedir. Müdahale saç ekimi operasyonunda herhangi bir aksama ya da gecikme yaratmadan saç köklerinizin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Uygulama 3 ile 6 seans arasında uygulanabilmektedir, uygulama sıklığını ve seans sayısını belirleyen temek faktör hastanın ihtiyaçları ve tedaviden beklentileridir.

Kimler Prp Yönteminden Faydalanabilmektedir?

Prp uygulaması saç ekiminde güçlendirici ve iyileştirici etki oluşturmakla birlikte, saçlarının gücünden ve miktarından memnun olmayan her bireyin rahatlıkla başvurabileceği bir tedavi yöntemidir. Tedavinin bir saat gibi kısa bir sürede yapılabiliyor oluşu, günlük hayatınızda herhangi bir aksama yaşanmasına sebep olmamaktadır. Aynı şekilde tedavinin vücutta herhangi bir iz bırakmıyor oluşu önemli bir tercih nedenidir. Uygulama üç hafta ile 3 ay arasından etkisini maksimum şekilde gösterecektir.

Prp Uygulaması Ne Tür Yan Etkiler Barındırmaktadır?

Prp uygulamasında kendi kanınızın kullanılması herhangi bir hastalık kapma ya da alerjik enfeksiyon yaşama risklerini ortadan kaldırmaktadır. Ancak her türlü tıbbi müdahale gibi prp yöntemi de ehil eller tarafından gerekli şartların hazır edildiği ortamlarda uygulanmalıdır. Prp yöntemi hassas cil yapısına sahip hastaların bedeninde küçük kızarıklar oluşmasına neden olabilecek olsa da bir iki gün içerisinde bu kızarıklıklar ortadan kalkacaktır.