FUE Yöntemi

FUE Yöntemi

Saç ekimi uygulamasında 2005 senesinden beri kullanılmakta olan en yaygın müdahale yöntemi, FUE (Folicular Unite Extraction) yöntemidir. Teknoloji ve uzman kadro gelişimi ile doğru orantılı olarak değişimler yaşamış olsa da temel prensibi, sağlıklı saç köklerinin tek tek özel bir aletle verici bölgeden alınarak, açılan ince kanallar yoluyla kellik bulunan bölgeye aynı müdahale dahilinde uygulanmasıdır.

FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Yöntem sayesinde saç köklerinin alındığı bölgede uygulama nedeniyle herhangi bir iz kalmayacak olması yöntemin en önemli tercih nedenlerindendir. Uygulama sonrası, köklerin alındığı bölge 1 ile 2 gün arasında iyileşmesini tamamlayacaktır. Deride herhangi bir iz kalmayacağı için saçların kısa kullanılabilecek olması da bu yöntemin en önemli avantajlarından birisidir.

Kimler Uygulamadan Faydalanabilmektedir?

Tüm saç ekim uygulamalarında olduğu gibi fUE yönteminde de müdahale öncesi saç ekimi doktorunuz, saç yapınızın ekime müsait olup olmadığını detaylı bir şekilde analiz edecektir. Bu aşamada en önemli husus saç dökülmesi sorunun genetik dışı bir nedene dayanıp dayanmadığının tespitidir. Yapılacak kan testi ve diğer testler sonrası sistematik bir problem görünmüyorsa doktorunuz tarafından saç köklerinin alınacağı bölgenin tespiti gerçekleştirilecektir. Tüm muayene sonrası saç dökülmesi tipinin ekime uygun olduğu ve kök alınacak bölgenin tespiti sonrası uygulama için randevu verilecektir.

Uygulama Nasıl Yapılmaktadır?

FUE yöntemi ile gerçekleştirilen uygulamalar lokal anestezi altında 6 ile 8 saat arasında sürmektedir. Verici bölgenin tıraş edilmesi sonrası uzman tarafından anestezi uygulanır, müdahale boyunca herhangi bir ağrı ya da sancı hissetmezsiniz. Tıraşlanan bölgeden saç köklerinin tek tek alınması, uygulanacak bölgede ince kanallar açılması ve saç köklerinin ekimi ile müdahale sonlandırılır.

İyileşme Süreci Nasıl İleler?

Operasyon sonrası saç kökü alımının ve ekiminin yapıldığı bölgede kabuklanmalar görünür. Bu kabuklanmalar ekimin yapıldığı alanda saç köklerinin tutmaya başladığının göstergesidir ve ilk iki gün kabuklanmaların iyileşme sürecidir. Üçüncü gün itibariyle doktorunuz tarafından size önerilen bakım ve yıkama işlemleri yapılmaya başlanır.

On gün sonra saç alınan ve ekilen bölgede bulunan kabuklar dökülmeye başlayacaktır. 15 gün içerisinde her iki bölgede de herhangi bir iz kalmamış olacaktır. Üçüncü hafta itibariyle saç ekimi yapılan bölgede bulunan saçların yüzde 60 ile 70’i dökülecek, sekizinci hafta itibariyle ise eskisinden daha sağlıklı olarak tekrar çıkmaya başlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Kesin Sonuçlar Ne Zaman Görünür Olur?

Müdahale sonrası 8 ile 12 ay sonra saç ekiminin sonuçları en sağlıklı şekilde görülebilecektir. Saçlar ilk çıkmaya başladığı tarihten itibaren sekizinci aya kadar giderek kalınlaşacak ve doğal görünümüne ulaşmaya başlayacaktır. Yeni saçlarınız için özel bir bakım yaptırmanız gerekmeyecek, boyama, şekil verme, kısaltma gibi işlemleri rahatlıkla yapabileceksiniz.

Tıraşsız FUE Yöntemi

Doktorunuzun yapacağı muayene sonrası müdahalenizin tıraşsız bir şekilde yapılabilmesi de mümkün olabilecektir. Ancak tıraşsız FUE yönteminin daha uzun sürebileceği ve saçlarınızda alım sırasında yüzde on oranında kayıp yaşanabileceğini bilmeniz gerekmektedir.