FUE İle Saç Ekimi

FUE ile Saç Ekimi

Saç ekimi uygulamalarının bu günkü yaygınlığa ulaşmasın da FUE (Folliculair Unit Extraction) yöntemi son derece önemli bir yere sahiptir. FUE saç ekimi 2002 yılında uygulanmaya başlanılan ve ense kökünde bulunan sağlıklı saç köklerinin bir kesi olmadan tek tek alınmasına dayalı bir saç ekimi yöntemidir. Foliküler Unit adı verilen sağlıklı saç kökü demetlerinin oluşturulan küçük oyuklar sayesinde tek tek toplanabilir olması, saç ekimi müdahalelerini son derece konforlu bir hale getirmiştir.

1990’lı yıllarda saç köklerinin içerisinde bulunduğu foliküler unit kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Çok geçmeden foliküler ünit köklerinin nakli sayesinde saç ekimi saç dökülmesine karşı kullanılan en yaygın tedavi yöntemi haline gelmiştir. Ancak FUE yöntemi kullanılmadan önce gerçekleştirilen ekimlerde ense bölgesinde 15-20 santimetre genişliğinde kesikler kalabilmekteyken, 2002 senesinde geliştirilen FUE yöntemi sayesinde iz kalma problemi ortadan kalkmış saç ekimi çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Gelişen teknoloji sayesinde bu yöntem bir müdahale sırasında 12.000 sağlıklı saç kökü toplanılmasını mümkün kılmaktadır.

FUE İle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE yöntemi ile saç kökü demetleri özel tıbbi bir cihaz yardımıyla gevşetilir, gevşetilen saç kökleri saç kökleri çevresinde oluşturulan oyuklar vasıtasıyla tek tek toplanılır, toplanılan saç kökleri ayıklanarak bekletilir, kellik oluşan bölgede iğne ucundan daha küçük kanalların açılması sonrası saç kökleri kanallar aracılığıyla söz konusu bölgeye yerleştirilir. Saç köklerinin doğru yoğunlukta ve doğru açıda yerleştirilmesi uygulamanın başarısı açısından son derece önem taşımaktadır. Uygulama lokal anestezi altında 6-8 saat arasında sürmektedir.

Uygulama Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

FUE saç ekimi sonrası ekimin yapıldığı alan hiçbir şekilde kapatılmaz saç köklerinin iyileşmesi için açık hava ile temas etmesi gerekmektedir. Saç köklerinin alındığı ve ekildiği alanda iğne ucu büyüklüğünde yaralar oluşur, bu yaralar birkaç gün içerisinde iyileşmeye başlar, bir hafta sonra tamamen geçmiş olur. Yeni ekilen saç köklerinin doğal halini alması ve müdahalenin arzu edilen sonucu doğurması 10-12 ayı bulabilecektir.

Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

FUE yöntemi ile gerçekleştirilen uygulamaların en önemli avantajı verici bölgede veya ekim yapılan alanda herhangi bir kesi izi bırakmıyor oluşudur.

FUE yöntemi ile yapılan ekimlerde donör bölge çok daha hızlı iyileşir.

FUE yöntemi sayesinde vücudun farklı bölgelerindeki sağlıklı kıl kökleri de ekim için kullanılabilir.

Bu yöntem sayesinde verici alan çevresinde bulunan saç kökleri zarar görmeyecektir.

Uygulamada Uzman Doktorun Önemi

FUE yöntemi uygulaması sırasında saç köklerinin toplanılmasından başlayarak müdahaleyi gerçekleştiren doktorun deneyimi son derece önem taşımaktadır. Saç köklerinin toplanması sırasında saçınızın yapısına göre oyuklar açılması söz konusu alanda lüzumsuz yaralar oluşmasını engelleyecektir. Aynı şekilde açılan kanalların saç yapınıza uygun olması saç köklerinin hızlı uyumu için son derece önemlidir. Saçlarınızın sağlıklı ve doğal bir şekilde gelişmesi için saç köklerinin doğru açı ve yoğunlukta ekimi oldukça önem taşımaktadır.